Spektakle

Zemsta

Zemsta

Dwaj sąsiedzi Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek są odmienni jak ogień i woda. To zapiekli wrogowie skłóceni na śmierć i życie, uwikłani w absurdalny spór o mur graniczny. Szalony zawadiaka i skryty obłudnik, a pomiędzy nimi Papkin - śmieszny żołnierz samochwał, biedny jak mysz kościelna tchórz i hipochondryk. Chcąc wyjść na swoje, pakuje się nieustannie w nowe kłopoty i boleśnie obrywa o uszach. A obok, bez wiedzy i wbrew woli opiekunów, rozwija się płomienny romans Klary, młodej wychowanicy Cześnika i Wacława, rejentowego syna.  Czy ich miłość może pokonać knowania ponętnej i doświadczonej Podstoliny? Czy jest w stanie skruszyć mur międzyrodzinnej wrogości?

"Zemsta" Aleksandra hrabiego Fredry to nie tylko mistrzowska komedia bawiąca kolejne pokolenia galerią barwnych postaci szlacheckiego zaścianka i feeriami komicznych tekstów. To najbardziej rozpoznawalny, nieprzemijający model wojny polsko-polskiej, sąsiedzkiej waśni i ślepego zacietrzewienia. To dobrze znany obraz szaleństwa bratobójczego sporu i marzenia o nieosiągalnej ogólnonarodowej zgodzie. Nowa sceniczna adaptacja odświeża aktualność tekstu, pozwala odkryć jego współczesny wydźwięk. Wplecione w nią zostały przy tym bajki Ignacego Krasickiego w dowcipny i przewrotny sposób komentujące fredrowską fabułę.

Najnowsza realizacja uruchamia także grę cieszących oko i ucho, nawiązujących do tradycji teatralnej, ale i zaskakujących świeżością rozwiązań inscenizacyjnych.

Zemsta

Zemsta

Zemsta

W spektaklu trwającym 70min. występują aktorzy: Paweł Brandys, Agnieszka Zieleziecka, Anna Kończal, Jakub Perkowski, Szymon Grzybek/ Łukasz Dąbrowski, Maksymilian Czarnecki.
Po każdym przedstawieniu możliwa organizacja warsztatów teatralnych.